Anime Nedir?

bircizgifilmizle
23 Ağu 2020
Anime Nedir?
Anime izliyorsun peki anime nedir?

Anime izliyorsun, seviyorsun ve birkaç anime çoktan favori animelerine girdi bile. Favori 10 anime listelerini araştırıyorsun. Sosyal medyadan veya anime sitelerinden anime listelerini okumuş da olabilirsin. Peki animeler hakkında genel bilgin ne durumda? Anime terimlerine ne kadar hakimsin? Bu yazımızda anime izleyenlerin bilmesi gereken genel bilgilerden bahsedeceğiz. Ve ardından birkaç da anime tavsiyemiz var.

Anime Nedir?

Anime nedir?

Anime kelimesi aslında Japoncaya Fransızcadaki animasyon kelimesinin zamanla değişmesiyle geçmiştir. Anime tanımı için Japon menşeili ve Japonlara özgü kendine has bir üslubu olan çizgi dizi-filmleridir diyebiliriz. Animeler genellikle mangalardan uyarlansa da manga dışı pek çok kaynağı da vardır.

Manga Nedir?

Manga nedir?

Japon çizgi romanlarıdır fakat yine anime-çizgi film farkı çok olduğu gibi bunda da aynısı geçerli. En büyük farkı ise sağdan sola okunmasıdır. Manga yazarlarına ise mangaka denir. Çin yapımı çizgi romanlara manhua Kore yapımı çizgi romanlara manhwa denir. Basımı olmayan sadece dijital ortamlarda okunabilen Kore menşeili renkli çizgi romanlara webtoon denir.

Anime ile Çizgi Film Arasındaki Fark Nedir?

Anime ile Çizgi Film arasındaki fark nedir?

Animeler çoğu kişinin sandığı gibi çocuklara hitap eden çizgi filmler değildir. Hemen her yaşta insana hitap eder ve konuları çok geniştir. Animelere teknik olarak çizgi film demek yanlış olmasa da çizgi filmle farkı yok demek kesinlikle yanlıştır. Çünkü animeler ilk başta Japon menşeili olmakla birlikte sadece çizimlerine bakarak bile farkını anlayabilirsiniz. Çizgi filmlerin konuları genelde çok basit olurken animelerin konularının sınırı yoktur, uçsuz bucaksızdır. Yine de haksızlık etmeyelim. Rick and Morty gibi yetişkinlere hitap eden çizgi filmler de var. Hâlâ animelerin çizgi filmlerle aynı olduğunu düşünenlere her bölümden sonra “bu bölümden ne anladım” sorusunu sorduran Serial Experiments Lain izlemelerini tavsiye ederim.

Animelerin Hitap Ettiği Yaşlar

shoujo shounen seinen josei

Animeler yapım aşamasında belli yaşları hedef alsa da buna çok takılmayın derim. Her yaşta izlenebilir.

Kodomo: Kelime anlamı “çocuk”tur. Çocuklara hitap eden çoğumuzun küçükken izlediği anime türüdür. Pokemon, Digimon, Beyblade, Heidi ve Sonic X en bilinenleridir. Myanimelist’te anime türünde “kids” olarak geçer.

Shounen: Kelime anlamı “genç erkek”tir. 13-17 yaş arası erkeklere hitap eden türdür. Anime dünyasındaki en popüler türdür. En bilinen örnekleri Naruto, One Piece ve Bleach.

Seinen: Kelime anlamı “yetişkin”dir. 17 yaş üstü erkeklere hitap eden türdür. Buna örnek olarak seinen türünün hakkını sonuna kadar veren Monster derim.

Shoujo: Kelime anlamı “genç kız”dır. 13-17 yaş arası kızlara hitap eden türdür. Genellikle bu tür animelerde romantizm olur. Ara ara aksiyon ve komediye de yer verir. Benim tabirimce shoujo animeler “erkeklerin anlam veremediği kızsal düşünceleri” işler.

Josei: Kelime anlamı “kadın”dır. 17 yaş üstü kadınlara hitap eden türdür.

Sürekli Kullanılan Anime Terimleri

Sürekli kullanılan anime terimleri

OVA: Anime bittikten sonra yayınlanan ek bölüm veya bölümlerdir. Animeden animeye değişmekle birlikte animenin konusundan bağımsız, alakasız bir bölüm olabilir, animede bahsi geçen bir olayla ilgili ek detay bölümü veya kaldığı yerden devam eden bölümler olabilir. Steins Gate ve Darker than Black animelerinde OVA bölümleri oldukça önemlidir.

Special: Kelime anlamı özel demek. OVA’lara benzer tek farkı süreleridir. Genelde 3-4 dakika uzunluğunda olurlar.

Seiyuu: Japon seslendirme sanatçılarına verilen isimdir.

Fansub: Animelere altyazı hazırlayan gruplara denir.

Filler: Kelime anlamı doldurucu demektir. Animeler uyarlandığı mangaların güncel bölümlerine yetiştiği zaman manganın ilerlemesi için fazladan bölümler yapar. İzlenmeleri zorunlu olmasa da keyif alınan örneklerine rastlanabilir.

Chibi: Anime karakterlerinin maksimum iki kafa boyunda çizildiği, gözlerin büyük olduğu şirin bir çizim tarzıdır. Himouto! Umaru-chan bu çizim tarzına örnek olarak verilebilir.

GÖZ ATIN  Code Vein: Kayıp Anıların Peşinde, Kıyametin Tam Ortasına!

Moe: Şirin, tatlı ve sevimli gibi anlamlara gelir. Karakter tipi olarak da geçer. Moe karakterler anime serilerinin reklam yüzüdür aslında. Aklıma Kyoto Animation’ın meşhur animeleri geliyor. Mesela K-On. Ciddiyeti azalttığı için gereksiz abartıldığını düşünenler olduğu gibi moe karakterleri çok seven hayranlar da vardır.

Kawai: Şirin, tatlı ve sevimli demek. Moe ile benzer noktaları bulunsa da bu kelime Japoncada sıfat olarak kullanılır.

Fan service: Daha fazla seyirci çekmek adına yapılan, konuya hiçbir etkisi ve yararı olmayan, çeşitleri olsa da genellikle erkeklere hitap eden erotik sahnelerdir. Cinsel ilişki yoktur. Fan service yüzünden Sword Art Online gibi animelere çöp diyenler olabiliyor. Bu sahneler için animeye devam edenler olduğu gibi nefret edenler de bulunmaktadır.

Trap: Kelime anlamı tuzak demektir. Animelerde karşımıza kadın gibi görünüp giyindiği halde erkek olan karakterler olarak çıkar. Tabii tam tersi durum da olabilir.

Loli veya lolicon: Gerçek yaşları büyük olduğu halde görünüm olarak küçük gösteren anime karakterleridir.

Dementia: Kafa karıştıran hikâyelerin olduğu anime türüdür.

Slice of Life: Türkçeye hayattan kesitler olarak çevirebileceğimiz gerçek hayata en çok benzeyen anime türleridir.

Light Novel: Türkçeye tam olarak anlamını vermese de hafif roman şeklinde çevrilebilir. Genellikle 200 sayfayı geçmeyen ve içinde illüstrasyonlar bulunduran kısa romanlardır. Light novel konusunda Çin, Japonya’dan daha ünlüdür ve Çin yapımı olanlar kısa bölümlü uzun hikâyelerden oluşur.

Otaku: Geniş bir anlamı olsa da biz burada anime otakusundan bahsedeceğiz. Otaku demek anime ve mangaları saplantı derecesinde seven, hayatının merkezine koyan, Japonya’ya gitmeyi ve Japon yemekleri yemeyi hayal eden kişilere denir. Otaku kelimesi ülkemizde anime uzmanı anlamında kullanılsa da bu yanlıştır. Japonya’da otaku olmak hastalıkla eşdeğerdir. Kendini eve kapatan, sürekli anime izleyen asosyal kişilere denir.

Cosplay: Anime ve manga karakterlerinin kostümlerini giymek, görünüşlerini taklit etmektir.

Mecha: Yüksek teknoloji robot ve makineleri işleyen bilimkurgu öğeleri içeren anime türüdür. Bu animelerde genellikle dev savaş robotları, gelişmiş makineler, savaş gemileri ve uzay gemileri olur. Örnek anime olarak Code Geass.

Yokai: Kelime anlamı doğaüstü canavarlar, ruhlar ve iblisler olarak geçer. Animelerde genelde insana benzeyen ama insan olmayan varlıklar şeklinde tanımlanır.

Isekai: Kelime anlamı “başka bir dünya”dır. Animelerde kendi dünyamızdan başka bir dünyaya geçiş vardır. Her zaman bu geçişi göstermez de. Oyun dünyasına veya paralel bir dünyaya geçiş olabilir. En bilinen örnekleri Re:Zero ve Sword Art Online.

Animelerin Diğer Köşeleri

Animelerin Karanlık Köşeleri

Anime türlerine bakarsanız çok fazla çeşit olduğunu görebilirsiniz. Her sektörde olduğu gibi animelerde de tamamen fanteziye göre yapılan yapımlar da var.

Harem: Bir erkeğin etrafında birçok kadın veya bir kadının etrafında birçok erkeğin olduğu anime türüdür.

Ecchi: Kelime anlamı “çıplaklık”tır. Kadın karakterin vücutları genellikle abartılı ölçülerde çizilir. Üstü kapalı cinsel espriler çoktur. Cinsel ilişki yoktur, fan service vardır. Her fan service olan anime ecchi kategorisine girmez ama her ecchi olan animede fan service vardır. Myanimelist bazen bu anlamı daha dar kullanarak sadece belaltı diyalog ve espriler olarak alır. Bu nedenle ecchi olduğu açık ve net olduğu halde myanimelist’te Elfen Lied ve Mirai Nikki animelerinde tür bilgisinde ecchi yazmaz.

Hentai: Kelime anlamı “sapık”tır. Ağır cinsel sahnelerin olduğu anime türüdür.

GÖZ ATIN  Pokémon Serisinde Devrim: Ash Ketchum 22 Yıl Sonra Bir Şampiyona Kazandı

Shounen ai: Ai kelimesinin anlamı aşktır. Shounen ise genç erkek demek. Bu anime türünde erkek erkeğe aşk hikâyeleri işlenir.

Yaoi: Shounen ai’nin ileri versiyonu. Erkek erkeğe cinsel ilişki teması olan anime türüne verilen addır.

Shoujo ai: Kadın kadına aşk hikâyelerinin işlendiği anime türüdür.

Yuri: Shoujo ai’nin ileri versiyonu. Kadın kadına cinsel ilişki teması olan anime türüdür.

İsimlere Gelen Hitap Ekleri

anime hitap türleri

Japonlar hitap eklerine çok önem verir. Hitap eki kullanmamak o kişilerin çok samimi olduğunu gösterir. İzinsiz yere hitap eki kullanmamak ise saygısızlık olarak algılanır.

-tan: Bebekler için kullanılan hitap ekidir. Fakat farklı kullanımları da vardır. Mesela Mio-tan denilince Mio bebeğim gibi aşırı samimi bir anlam içerebilir.

-chan: Küçük çocuklar için kullanılan hitap ekidir. Kızlar için ve âşıklar arasında da sevgiyi ifade etmek için de kullanılabilir.

-kun: Yaşça veya mevkice küçük ve eşit olanlara karşı kullanılan sevgi ve samimiyet içeren saygı ifadesidir.

-san: Türkçede beyefendi/hanımefendi şeklinde kullandığımız saygı ifadesidir.

-sama: Karşı tarafa saygı duyduğunu açıkça belli etmek için özellikle kullanılır.

-dono: Lord anlamına gelir. Genelde tarihsel animelerde geçer.

Senpai: Bir grup içerisinde kendinden büyük veya tecrübeli kişilere karşı kullanılır. Genellikle okullarda kullanılır.

Sensei: Usta, uzman, öğretmen anlamlarına gelir.

Peki Siz Hangi -dere’siniz?

yuno yandere

-dere kelimesini Türkçeye “sevdalı” olarak çevirebiliriz. Animelerde her sevdalı aynı olmuyor. Pek çok türü var bunun.

Tsundere: Oldukça utangaçtırlar. Bu nedenle sevgilerini belli etmezler, soğuk davranırlar. Bazen ani çıkışları olur. Kısacası dışarıdan bakılınca soğuk gözükseler de özünde utangaç ve samimidirler. Bu karakterlerin sevilmesinin sebebi de zamanla bu samimi yanlarını öğrenmemiz diyebilirim. Örnek olarak Steins Gate’den Makise Kurisu.

Yandere: Yanderedeki “yan”, “yanderu” kelimesinden gelmektedir. Yanderu ise “akıl sağlığı yerinde olmayan” anlamına gelir. Bu tip karakterler sevgilerini belli etmekten çekinmezler. Aşkı için gerekirse savaşır, başkalarını bile öldürebilirler. Yani “ölümüne” severler. Buraya kadarı yine normal kabul edilebilir. Fakat beslediği aşktan karşılık almazlarsa en büyük tepkiyi yine bunlar verirler hatta öldürebilirler bile. Türkçede biz buna “ya benimsin ya kara toprağın” diyoruz. Mirai Nikki’deki Yuno Gasai en ünlü yandere örneklerinden bir tanesidir.

Kamidere: Kami Tanrı demektir. Kamidere karakterleri de Tanrı kompleksi olan karakterlerdir. Tüm dünya benim kafasında gezerler. Aşırı kibirli olurlar ve gerçekten güçlüdürler. Akla gelen ilk örnekleri Death Notedan Yagami Light ve Code Geass’dan Lelouch.

Deredere: Herkese mutluluk saçan, sürekli pozitif ve enerji dolu olan karakterlerdir.

Dandere: Kibar, iyi kalpli, sessiz ve utangaç karakterlerdir. Sosyal iletişim konusunda çok kötü durumdadırlar. Konuşacağı zaman ne diyeceklerini bilemezler. Fakat bazen kendilerinden hiç beklenmeyen şeyler yapabilirler.

Kuudere: Çok sakindirler. Genelde hiçbir şeye tepki vermezler. İfadesiz suratları vardır. Az konuşurlar veya hiç konuşmazlar.

Undere: Sevdiği kişinin her dediğini yapan, sonuçlarını düşünmeyen veya umursamayan biraz da salak olan karakterlerdir.

Yangire: Yandereye benzerler fakat şiddet uygulamak için sebebe ihtiyaç duymazlar.

Himedere: Prenses gibi davranan ve sevdikleri tarafından kendisine öyle davranılmasını isteyen karakterlerdir. Büyük bir egoları vardır bence çok sinir bozucudurlar.

Oujidere: Himederenin erkek versiyonu.

Mayadere: Karşımıza düşman olarak çıkan fakat sonradan duyguları sebebiyle taraf değiştiren karakterlerdir.

Animelerde Din Olgusu

Animelerde Din Olgusu

Japonya’da Şintoizm ve Budizm olarak iki din hakimdir. Japonya’nın milli dini Şintoizm olarak geçse de halkı buna pek önem vermez. Kültürleri sebebiyle dini geleneklerini yine de sürdürürler. Animelerde ağaçlara ip bağlamak, dilek yazmak, yılbaşında tapınağa gitmek ve tütsü yakmak şeklinde görebiliriz.

alıntıdır…

Yorumlar

Avatar